TAJSKI MASAŻ STÓP 

TAJSKI MASAŻ STÓP 2AUTOR: MAŁGORZATA BEATA BODZEK

Data: 14. 10. 2023 r.

Metody stosowane w medycynie alternatywnej znane są od setek, a nawet tysięcy lat. Spotykamy na to dowody w wielu wykopaliskach. Inskrypcje z 2330 r. p.n.e. na grobowcu lekarzy w Ankhmahor w Egipcie ukazują sceny masowania stóp i są najwcześniejszymi zapisami stosowania tego typu zabiegów.

       Masaż tajski czerpie z tradycji buddyjskiej. Jak sama nazwa wskazuje, stanowi nieodłączną część kultury Tajów. Powstał około 2500 lat temu i łączy wpływy kultur Chin, Indii, Japonii, a także innych państw południowoazjatyckich ze zwyczajami panującymi
w tamtejszych rejonach. Tajowie uważają, iż współczesny masaż bazuje na teorii, iż ciało ludzkie jest wypełnione cząsteczkami, zwanymi "lom" bądź "powietrze", które najpierw są wdychane do płuc, a następnie podróżują przez 72 tys. niewidocznych dla oka ludzkiego kanalików, zwanych "senami". Terapeuta tajski koncentruje się na masażu skupisk tych miejsc, poprzez techniki uciskowe i wyciągające. Masaż tajski nie jest jednym zamkniętym i zdeterminowanym systemem – w każdej prowincji Tajlandii wykonuje się go nieco inaczej, a każda szkoła ma inny sposób nauczania.

KORZYŚCI ZDROWOTNE MASAŻU TAJSKIEGO

Dominującym celem i korzyścią z masażu tajskiego ma być wspomniane wyżej oczyszczenie kanałów przepływu życiowej energii. Dla ludzi świata zachodniego jest to dość niejasna idea, ale współczesna nauka potrafi przełożyć ją na wymierne korzyści fizyczne.
         Po pierwsze, masaż tajski okazuje się skuteczny w łagodzeniu bólów głowy, włącznie z migrenami. W świetle badań opublikowanych w 2014 i 2015 r. korzyści mogą utrzymać się od kilku dni do nawet 15 tygodni! Efektywny jest również w zakresie łagodzenia bólów pleców, pomagając ograniczyć liczbę przyjmowanych środków przeciwbólowych. Tajscy badacze dowiedli, że techniki te redukują zarówno bóle w dolnej, jak i górnej części kręgosłupa. Ponadto skutecznie poprawiają one zakres ruchomości stawów, ograniczając sztywność i bóle. W badaniach masaż tajski przyniósł wyraźną poprawę m.in. w przypadku dolegliwości związanych z chorobą zwyrodnieniową kolan. Polepszenie mobilności ma również przełożenie na atletyczną wydajność organizmu – masaż tajski pomaga sportowcom poprawić kondycję i wytrzymałość, zwiększając dopływ tlenu do mięśni.

         Mimo, że nie jest ściśle masażem relaksacyjnym i wyciszającym, masaż tajski okazuje się również skutecznie ograniczać poziom stresu i niepokoju. W ramach eksperymentu badano wręcz obrazy fal mózgowych osób poddanych masażowi, które wykazały wysoki poziom relaksacji, większy niż w przypadku innych procedur fizjoterapeutycznych. Poza uczuciem ukojenia nerwowego ludzie poddawani masażowi tajskiemu odczuwają zwykle, po ustaniu pierwszych skutków ubocznych, przypływu niezwykłej energii, a wręcz odmłodzenia. W efekcie masaż polecany jest m.in. do łagodzenia chronicznego zmęczenia.

Zapisz się na kurs już dziś!

Profesjonaliści

Propagowanie terapii naturalnych, będących naszą tradycją, które powinny być dostępne dla każdego (i refundowane), powinny też współdziałać z medycyną konwencjonalną podobnie jak dzieje się to w wielu krajach poza Polską. Pragniemy również inspirować do pozytywnego myślenia, rozsądnego odżywania i życia, jako najprostszą i najkrótszą drogę do zdrowia.

Zapisz się
Zadzwoń
Cookies menadżer