KLAWITERAPIA

baza wiedzy
Blog
16.10.2015

Artykuł ukazał się wmiesięczniku "Brama" w lipcu2015 roku.

Autor: Małgorzata Beata Bodzek

Klawiterapia jest nowym terminem medycznym, istnieje dopiero od lat sześćdziesiątych XX wieku. Twórcą metody jest polski psycholog dr Ferdynand Barbasiewicz, który poświęcił ponad trzydzieści lat na badania nad strukturami czynnościowymi mózgu i nerwów obwodowych. Na bazie wieloletnich doświadczeń została opracowana metoda diagnostyki oraz bezpiecznej i skutecznej terapii nieinwazyjnej, łatwej w zastosowaniu. Mechanizm jej działania tłumaczy się w oparciu o uznaną naukową wiedzę medyczną z zakresu neurologii i anatomii (zwłaszcza układu nerwowego). Klawiterapia jest ukoronowaniem i sumą całej refleksoterapii(refleks – w j. łacińskim odruch), opartej na odruchach nerwowych, powstających w efekcie drażnienia receptorów nerwowych rozmieszczonych w powłokach ciała, czyli: skórze, błonach śluzowych, mięśniach, okostnej i bezpośrednio zakończeń nerwowych.

Po raz pierwszy oficjalnie klawiterapia została poddana klinicznej weryfikacji w 1988 r., w Klinice Neurologicznej Instytutu Medycyny Klinicznej MSW. Uzyskano bardzo dobre wyniki w usprawnianiu osób chorych m.in. na:

 • nerwice,
 • migreny i czynnościowe bóle głowy,
 • choroby psychosomatyczne,
 • neuralgie nerwów czaszkowych,
 • mięśniobóle,
 • astmę,
 • chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
 • alergię i katar sienny,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zaburzenia naczynioruchowe.

Zabiegami można również sprawnie znieść napięcia ośrodkowe w mózgu oraz przywrócić utracone przewodnictwo nerwowe, będące często bezpośrednią przyczyną zaburzeń czynnościowych, bólów, niedowładów, różnych chorób opornych lekowo, a także poważnych zmian zwyrodnieniowych, patologicznych, oraz niektórych nowotworów. Dzięki uruchomieniu procesów samonaprawczych organizmu w obrębie narządów i tkanek (w tym nerwowej), wywoływane są procesy regeneracyjne, trudne do osiągnięcia w inny sposób. Odbudowa (regulacja i regeneracja) jakości i ilości własnej krwi, układu wydzielania wewnętrznego i układu pokarmowego - pozwala leczyć chorego. Proces odbudowy następuje w zależności od stanu organizmu chorego w okresie od 3 do 14 dni kuracji.

Zabiegi polegają na wzbudzaniu utraconego przewodnictwa nerwowego poprzez ucisk „chorego” miejsca specjalistycznym narzędziem zwanym „klawikiem” (łac. clavus), które w swym kształcie i wyglądzie przypomina gwóźdź. Klawiki wykonane są ze stali chirurgicznej zaprojektowanej i obrobionej laserowo tak, by narzędzie pomimo pewnej ostrości nie naruszało ciągłości naskórka pacjenta. Wspomniane zaostrzenie klawika spełnia funkcję stymulującą impuls nerwowy, który dociera do kluczowych struktur układu nerwowego, przy wykorzystaniu naturalnych mechanizmów. Sterylność klawików uzyskuje się poprzez nagrzanie ostrej strony płomieniem palnika gazowego w czasie 5-7 sek. Klawiki są prostymi narzędziami, a jednocześnie (w wyniku wielu udoskonaleń w ergonomice) wygodnymi, bezpiecznymi, chociaż wymagającymi od terapeuty wprawy i umiejętności.

Często kuracja z wykorzystaniem klawikoterapii uzupełniana jest rehabilitacją neurofizjologiczną jak również tradycyjną rehabilitacją ruchową oraz profilaktyką psychofizjologiczną (psychoterapią i odpowiednio dobraną dietą). Wszystkie wspomniane kuracje stanowią nierozłączną całość, wzmacniając odbudowę utraconego przewodnictwa nerwowego i stanowiąc klucz do sprawnego i skutecznego powrotu do zdrowia. Według zwolenników klawiterapia, w porównaniu z innymi terapiami odruchowymi, jest wielokrotnie skuteczniejsza, a jako metoda nieinwazyjna jest bardziej uniwersalna w zastosowaniu niż np.: akupunktura, elektropunktura, laseropunktura, farmakopunktura. Można ją stosować przy chorobach zakaźnych bez większego ryzyka dla terapeuty.

W Nadarzynie powstał Instytut Klawiterapii doktora Ferdynada Barbasiewicza, który jest jednostką organizacyjną Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Klawiterapii (CBWK). Zadaniem Instytutu jest komercyjne wprowadzanie na rynek wyselekcjonowanej grupy usług rehabilitacji neurofizjologicznej, opartych o metodę twórcy klawiterapii oraz dbałość o wysoką jakość i skuteczność kuracji.

CBWK posiada wyłączne prawa do udzielania licencji, w tym przeprowadzania szkoleń dla zawodowych terapeutów >w zakresie świadczenia usług rehabilitacji neurofizjologicznej metodą klawiterapii. Nauczanie odbywa się na bazie ogólnej wiedzy medycznej, a szczególnie: neurofizjologii, neurologii, psychofizjologii, psychologii, rehabilitacji, pedagogiki specjalnej, logopedii, pielęgniarstwa.

Metody tej nie można zaliczyć do tanich, ale czy farmaceutyki, po które sięgamy tak łatwo i często są tanie i dają nam gwarancję wyleczenia? Jednorazowa wizyta w Instytucie Klawiterapii (standardowo 30 minut konsultacji), stanowiąca pierwszy etap rozpoznania i kwalifikacji do rehabilitacji neurofizjologicznej wynosi 200zł. Koszt kolejnych wizyt ustalany jest indywidualnie według dobranej terapii. Cena kuracji warunkowana jest także wiekiem pacjenta, przewlekłością schorzenia, opornością infekcji na tradycyjne metody medyczne, zmianami wtórnymi i innymi czynnikami.

Twórca metody oraz liczni wykwalifikowani w tej dziedzinie terapeuci zapewniają, że klawiterapia skutecznie leczy wszelkie zaburzenia psychologiczne, nerwowe, nerwicowe i psychosomatyczne, a nawet choroby, na które medycyna tradycyjna nie zna skutecznego leczenia - w ciągu (średnio) 2 tygodni, a jej działanie zostało wszechstronnie udokumentowane – może więc warto klawiterapię wypróbować, bo kto z nas może nazwać się zdrowym człowiekiem?

CIEKAWOSTKI:
 • Mistrz olimpijski, Tomasz Majewski poddał się ponoć przed zawodami zabiegom klawiterapii. Polski kulomiot został „przyłapany” przez paparazzi w gabinecie swojego terapeuty podczas terapii.
 • Wicemistrzyni Europy w skoku o tyczce Monika Pyrek również korzysta z klawiterapii, by skutecznie zwalczać towarzyszący zawodom stres.
 • Klawiterapia świetnie radzi sobie nawet z… łupieżem. Łupież nie jest chorobą skóry, powstaje gdy od długiego czasu występują silne napięcia ośrodkowe, wywołane stresami, urazami lub innymi zaburzeniami narządów, powodujących niedokrwienność skóry. To sprawia obumieranie, rogowacenie i złuszczanie się skóry bez stanu zapalnego.
 • Efektywność zabiegu zależy od wiedzy teoretycznej terapeuty jego umiejętności, cierpliwości, staranności i... kondycji fizycznej, gdyż zabieg wykonywany jest często na osobie ciężko chorej (sclerosis multiplex - SM, AID`S, choroby nowotworowe także białaczka, porażenie mózgowe i inne ciężkie choroby), przez 3 - 4 godziny dziennie, od 6 do 14 dni zabiegowych.

Zapisz się na kurs już dziś!

Profesjonaliści

Propagowanie terapii naturalnych, będących naszą tradycją, które powinny być dostępne dla każdego (i refundowane), powinny też współdziałać z medycyną konwencjonalną podobnie jak dzieje się to w wielu krajach poza Polską. Pragniemy również inspirować do pozytywnego myślenia, rozsądnego odżywania i życia, jako najprostszą i najkrótszą drogę do zdrowia.

Zapisz się
Zadzwoń