DZIAŁANIE BANIEK PRÓŻNIOWYCH NA SKÓRĘ TWARZY

baza wiedzy
Blog
15.10.2023

15. 10. 2023 r.

W naszym kraju bańki kojarzyły się dotychczas głównie z leczeniem stanów zapalnych dróg oddechowych, ponieważ dawniej faktycznie stosowano je głównie w tym celu. Nie znano wówczas innych zastosowań baniek takich jak profilaktyka zdrowotna, likwidowanie bólu czy masaże antycellulitowe i kosmetyczne, upiększające twarz.

Właściwości przeciwzmarszczkowe baniek znane są od wielu lat
w kulturach Wschodu, przodują w tym Chiny, Japonia, Korea. Do nas stosunkowo niedawno zaczęły wchodzić w zakres usług zakładów kosmetycznych i do powszechnego zastosowania na użytek własny. Celebryci na całym świecie stosują również bańki do masażu skóry w celu jej regeneracji, odmłodzenia, m.in. Kim Kardashian jest wielką fanką masażu twarzy bańką chińską, czyli tzw. cuppingu. W Stanach Zjednoczonych metoda ta również funkcjonuje od lat i wykorzystuje się ją nie tylko dla urody, ale także dla wzmocnienia i regeneracji organizmów sportowców oraz w rehabilitacji. Wielu olimpijczyków propaguje tę formę zabiegów - Phelps, Natalie Coughlin, Allison Schmitt czy Alexandra Naddoura nie ukrywają, że bańki stosują na co dzień.

HISTORIA BANIEK W PIGUŁCE

Terapia podciśnieniem wraz z masażem i akupresurą należy do najstarszych metod stosowanych w celu leczenia. Przyjmuje się, że ojczyzną baniek są Chiny, gdzie znane są od ok. 3000 lat i pozostają popularne do dzisiaj, jako wszechstronna, pozbawiona skutków ubocznych metoda walki z wieloma schorzeniami i dolegliwościami. Najstarszym dokumentem informującym o stosowaniu terapii próżniowej są pieczęcie lekarskie z godłem, na którym widnieją bańki - pochodzące ze starożytnej Mezopotamii, gdzie były używane już około 3300 lat p.n.e.

Bańki w celach leczniczych stosowali również starożytni Grecy i Egipcjanie. Ojciec medycyny - Hipokrates w swych notatkach podał dokładny opis ich stosowania
w przypadku różnych infekcji oraz w celu przeciwdziałania zastojowi krwi w żyłach. Z terapii bańkami korzystali także medycy arabscy - Awicenna czy Abul Kasim. Znany zwolennik naturalnych metod leczenia Paracelsus zalecał przede wszystkim stosowanie baniek ciętych.

ZASADA DZIAŁANIA BANIEK PRÓŻNIOWYCH STOSOWANYCH DO MASAŻU TWARZY

W przypadku masażu twarzy bańkami stosuje się dużo mniejsze podciśnienie niż
w bańkach leczniczych, dzięki czemu nie dochodzi do wynaczynienia krwi z naczyń krwionośnych lecz delikatnego odczynu skóry, który nie pozostawia śladów utrzymujących się po zabiegu, jak to ma miejsce przy stawianiu baniek leczniczych. W trakcie masażu twarzy dochodzi jedynie do lekkiego rozszerzenia naczyń krwionośnych, a tym samym lepszego ukrwienia i odżywienia tkanek obszarów masowanych, oczyszczenia
z produktów przemiany komórkowej, toksyn, odkwaszenia, natlenienia, pobudzenia
i odprowadzenia zastojów limfatycznych, dochodzi również do likwidacji nadmiaru tkanki tłuszczowej. Oczyszczane są pory i wygładzona zostaje skóra, znikają drobne zmarszczki,
a rozluźnienie mięśni powoduje likwidację głębokich bruzd, a nawet zmianę rysów twarzy.

EFEKTY MASAŻU PRÓŻNIOWEGO TWARZY:

- wygładzenie zmarszczek,
- wygładzenie fałdu nosowo – policzkowego,
- wyszczuplenie podbródka (likwidacja fałd tłuszczowych i obrzęków),

- pobudzenie produkcji kolagenu w tkankach,

- uaktywnienie krwioobiegu,
- ujędrnienie skóry twarzy, szyi i dekoltu,
- likwidacja „worków” i sińców pod oczami,

- uniesienie policzków, 
- wysmuklenie szyi, zwiększenie napięcia skóry.

Bez względu na sposób zastosowania baniek czy w celach kosmetycznych, czy leczniczych, ich działanie jest wielopłaszczyznowe. Oddziałują na kości, stawy, tkankę mięśniową, tkankę podskórną (cellulit), skórę. Oprócz tego, działając na układ krwionośny - pobudzają krwioobieg, na układ limfatyczny - oczyszczają organizm z toksyn, wzmacniają również układ immunologiczny.

Istnieją również liczne przeciwwskazania do masażu twarzy oraz określone ściśle kierunki poruszania się baniek po skórze. Nie przestrzeganie tych zasad może spowodować rozciągnięcie naskórka, rozszerzenie drobnych naczyń włosowatych i porów oraz inne działania niepożądane.

Podczas naszych kursów uczymy jak bezpiecznie zastosować bańki, aby nie powodować oszpecających odczynów, jakie zastosować olejki naturalne, by wspomagać skórę wartościowymi składnikami, rozmawiamy również o zasadach BHP i uczymy się praktycznie innych naturalnych sposobów modelujących twarz.

Osoby zainteresowane zapraszamy na szkolenia, które odbywają się cyklicznie w naszym CTN Hagalaz

Szczegóły i zapisy: https://www.hagalaz.pl/kursy-banki-ogniowe-i-bezogniowe/kurs-lifting-twarzy-bankami

Zapisz się na kurs już dziś!

Profesjonaliści

Propagowanie terapii naturalnych, będących naszą tradycją, które powinny być dostępne dla każdego (i refundowane), powinny też współdziałać z medycyną konwencjonalną podobnie jak dzieje się to w wielu krajach poza Polską. Pragniemy również inspirować do pozytywnego myślenia, rozsądnego odżywania i życia, jako najprostszą i najkrótszą drogę do zdrowia.

Zapisz się
Zadzwoń
Cookies menadżer