SODA OCZYSZCZONA DLA ZDROWIA I URODY

baza wiedzy
Blog
28.03.2018

W poprzednim miesiącu artykuł poświęcony był również sodzie oczyszczonej, ale skupiał się na ukazaniu jej możliwości w kontekście czyszczenia naszych domów i mieszkań bez użycia drogich, chemicznych detergentów. Dziś działanie prozdrowotne i przykładowe zastosowanie sody w kosmetyce.

Oczyszczanie organizmu z toksyn

Współczesna fitoterapia poleca stosować sodę oczyszczoną w celu oczyszczenia organizmu z toksyn i normalizacji pH w organizmie. Terapię sodą oczyszczoną (w formie płynu, roztworu) należy stosować jednak regularnie i nie dłużej niż przez okres dwóch tygodni. Trzeba pamiętać także, że w przypadku dużego zakwaszenia organizmu powinno się przyjmować równocześnie sodę i cukier, czyli mieszankę w postaci glukozy. Terapia sodą oczyszczoną zobowiązuje także do zachowania umiaru w diecie, która nie powinna zawierać m.in. tłustych produktów.

Odświeżanie oddechu

Soda oczyszczona pomaga pozbyć porannego nieświeżego oddechu, zapachu cebuli czy czosnku i innych nieprzyjemnych zapachów z ust. Aby się o tym przekonać, należy wsypać około łyżeczki sody oczyszczonej do szklanki wody i wypłukać tą mieszanką usta.Można także dodać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej do płynu do płukania ust, dzięki czemu uzyska się jeszcze większe uczucie świeżości. Docenią to zwłaszcza osoby noszące aparat ortodontyczny. Soda oczyszczona może pomóc pozbyć się przykrego zapachu nie tylko z ust, lecz także z... gipsu. W tym celu należy wsypać trochę sody oczyszczonej do wnętrza opatrunku gipsowego, a następnie wdmuchać proszek do środka przy pomocy suszarki.

Pomoc w walce z mukowiscydozą

Osoby chore na mukowiscydozę posiadają bardziej kwaśny odczyn dróg oddechowych, niż osoby zdrowe. Utrudnia im to walkę z bakteriami. Tak wynika z badań naukowców z University of Iowa (USA). Odkryli oni, że mutacja dotycząca białka CFTR prowadzi do powstania kwaśnego odczynu w drogach oddechowych, co utrudnia zwalczanie zakażeń. Pozwala go zwalczyć soda oczyszczona, czego dowiedziono w badaniach na zwierzętach. Podano zwierzętom do dróg oddechowych zwykły roztwór sody oczyszczonej, który przywrócił prawidłowy odczyn w płucach, a także spowodował, że bakterie zostały zlikwidowane niemal równie skutecznie, jak u zdrowych osobników. Z uwagi na to, iż badania są na bardzo wczesnym etapie, naukowcy odradzają chorym samodzielnie podejmowane inhalacje z sody, gdyż nie do końca zbadano ich wpływ na organizm.

Łagodzenie bólu gardła i kataru

W medycynie naturalnej sodę oczyszczoną od dawna stosuje się, aby złagodzić ból gardła i katar. W tym celu można ją wykorzystać na kilka sposobów:

inhalacje - do miski wlej około 1 l wrzącej wody i dodaj łyżkę stołową sody oczyszczonej. Głowę nakryj ręcznikiem i nachyl się nad miską. Pamiętaj, aby wdychać powietrze nosem, a wydychać ustami. Taka forma inhalacji działa przeciwobrzękowo, a także ułatwia oddychanie przy katarze i kaszlu. Przy przeziębieniu warto ją stosować przynajmniej raz dziennie. Inhalacja powinna trwać do około 10 minut,

krople do nosa (zastosowanie tylko u dorosłych) - wymieszaj 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej i 1 łyżkę stołową wody. Wpuść po jednej lub dwie krople roztworu do każdej dziurki, a szybko poczujesz ulgę przy katarze,

płukanka do gardła - wymieszaj w równych proporcjach sodę oczyszczoną, brązowy cukier i sól, po czym rozpuść je w szklance ciepłej wody. Płucz gardło tą miksturą przynajmniej raz dziennie.

Soda oczyszczona na zgagę i niestrawność - soda oczyszczona jest znana jako środek zobojętniający kwas. Zdaniem niektórych soda oczyszczona, rozpuszczona w wodzie, w połączeniu z sokiem z cytryny lub octem, to sprawdzony sposób na zgagę. Niestety, takie rozwiązanie nie leczy zgagi, a jedynie chwilowo ją „usypia”.

Soda oczyszczona na infekcje dróg moczowych

Dodanie sody oczyszczonej do wanny podczas kąpieli może przynieść ulgę w przypadku pieczenia skóry związanego z infekcjami dróg moczowych.

Łagodzenie ukąszenia owadów

Soda oczyszczona pomoże złagodzić ukąszenia owadów. Przygotuj pastę z sody oczyszczonej (dodaj do sody oczyszczonej tyle wody, aby otrzymać konsystencję pasty) i smaruj nią miejsca ukąszeń pszczół i innych owadów, dzięki czemu odczujesz natychmiastową ulgę.

Soda oczyszczona na oparzenia

sodę oczyszczoną można także wykorzystać w celu łagodzenia oparzeń słonecznych. Aby poradzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami kąpieli słonecznych, wymieszaj 1/4 szklanki sody oczyszczonej z 1/2 szklanki mąki kukurydzianej w wannie z letnią wodą i zanurz się w tej miksturze na tyle czasu, ile będziesz w stanie wytrzymać. Możesz też nałożyć na skórę szmatkę zanurzoną w lodowatej wodzie z sodą oczyszczoną. Dzięki temu możesz zmniejszyć ryzyko pojawienia się bąbli.

Soda oczyszczona na pieluszkowe zapalenie skóry

Możesz zwalczyć pieluszkowe zapalenie skóry, myjąc pupę dziecka sodą oczyszczoną rozpuszczoną w ciepłej wodzie (pod żadnym pozorem NIE używaj sody w postaci suchego proszku!). Soda oczyszczona łagodzi podrażnienia i neutralizuje kwas zawarty w moczu.

Soda oczyszczona na afty

Skutecznym lekiem na aftę (niewielkie białe zmiany w jamie ustnej) lub pękającą skórę w kącikach ust jest ciepła woda z dodatkiem sody oczyszczonej. Przemywaj roztworem chore miejsca 4 lub 5 razy dziennie przy pomocy sterylnej gazy.

SODA OCZYSZCZONA - ZASTOSOWANIE W KOSMETYCE:

domowy peeling - zmieszaj pastę z sody oczyszczonej z żelem do mycia twarzy. Możesz także sporządzić peeling, mieszając w równych proporcjach sodę oczyszczoną z oliwą z oliwek, tworząc w ten sposób trochę gęstszą pastę. Delikatnie natrzyj nią skórę, a potem dokładnie spłucz,

naturalny antyperspirant - sodę oczyszczoną można stosować zamiast dezodorantu, nacierając nią ciało. Nie podrażnia skóry, nawet tuż po goleniu. Aby otrzymać delikatniejszy proszek, można wymieszać sodę oczyszczoną z talkiem,

do wygładzania szorstkiej skóry na łokciach - można wykorzystać pastę z sody oczyszczonej,

przeciwłupieżowo – wystarczy dodać sodę do ulubionego szamponu lub wcierać ją w skórę głowy w postaci suchej przed każdym myciem,

pasta wybielająca - sody oczyszczonej od dziesięcioleci używa się jako środka do mycia zębów. Niektórzy zwolennicy twierdzą, że soda oczyszczona pozwala także przywrócić biel zębom, jednak soda nie ma właściwości utleniających, tym samym nie ma właściwości wybielających. Ma właściwości ścierne – doskonale czyści szkliwo,

maseczka regenerująca – sodę rozpuścić w niewielkiej ilości wody i powstałą papkę nałożyć na kilka minut na skórę twarzy i szyi. Należy uważać, by maseczka nie dostała się do oczu, może podrażnić,

odchudzanie – podobno picie na czczo koktajlu owocowego z dodatkiem łyżeczki sody daje efekt odchudzający,

soda dla sportowców - aby szybko się nie odwadniać przy wzmożonym wysiłku, można wykorzystać sodę, dodając ją do napojów. Nie należy jednak tego robić regularnie - długotrwałe jej stosowanie może zaszkodzić organizmowi.

WARTO WIEDZIEĆ:

  • Nie należy przyjmować doustnie sody oczyszczonej i innych substancji zobojętniających kwasy, gdy żołądek jest pełny, ponieważ wiąże się to z ryzykiem jego uszkodzenia.
  • Sody oczyszczonej doustnie bez zgody lekarza nie powinny przyjmować osoby będące na diecie z ograniczonym spożyciem sodu.
  • Pacjenci przyjmujący leki nasercowe nie powinni spożywać sody oczyszczonej (i innych środków zobojętniających kwas). Poza tym nie należy spożywać sody oczyszczonej dłużej niż dwa tygodnie.
  • Dzieciom do lat 5 nie należy podawać sody doustnie.

Źródło:

x-news/Agencja TVN

1. Uwaga! Kwas! Zatrucie organizmu jednym z największych wyzwań. Pij żywą wodę. Dostępny w internecie: http://kurier.pap.pl/depesza/166275/ [dostęp 21.07.2016]
2. Mukowiscydoza zakwasza płuca, Dostępny w internecie: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news 390751,mukowiscydoza-zakwasza-pluca.html [dostęp 21.07.2016]
3. Lansky V., Soda oczyszczona. 500 praktycznych zastosowań, Wydawnictwo: K.E.Liber, Warszawa 2008

Zapisz się na kurs już dziś!

Profesjonaliści

Propagowanie terapii naturalnych, będących naszą tradycją, które powinny być dostępne dla każdego (i refundowane), powinny też współdziałać z medycyną konwencjonalną podobnie jak dzieje się to w wielu krajach poza Polską. Pragniemy również inspirować do pozytywnego myślenia, rozsądnego odżywania i życia, jako najprostszą i najkrótszą drogę do zdrowia.

Zapisz się
Zadzwoń