LECZNICZY MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ - TERAPIA PRZECIWBÓLOWA

baza wiedzy
Blog
12.06.2021

Artykuł ukazał się w lipcu 2014 roku w miesięczniku "Brama". Autor — Małgorzata Beata Bodzek

Masaż bańkami chińskimi zaliczany jest do terapii próżniowej o bardzo szerokim spektrum działania, przez wielu terapeutów chętnie wykorzystywanej przy różnych schorzeniach i dolegliwościach.

Obecnie znane są dwie metody pracy z bańkami szklanymi, chińskimi. Pierwsza oparta jest na działaniu mechanicznym, przy której korzysta się z właściwości i zasady działania baniek. Masaż bańką chińską pomaga pozbyć się z organizmu produktów przemiany materii, co przydatne jest m.in. w kosmetyce, a dokładnie w kuracji antycellulitowej i drenażu limfatycznym.

Podobnie jak bańki lekarskie, również bańki chińskie — ogniowe można zastosować przy dolegliwościach układu oddechowego, przeciwzapalnie, dodatkowo — uśmierzać ból, wspomagać leczenie łuszczycy skóry, prostaty, rwy kulszowej, likwidować bóle mięśniowe (postrzały), nerwobóle (neuralgie), bóle kręgosłupa, karku i stawów. Krótkotrwały masaż bańką daje większe efekty i rozluźnienie mięśni niż 15-20-minutowy masaż klasyczny.

Druga metoda pracy z bańkami jako podstawę uznaje teorię tradycyjnej medycyny chińskiej, opierającej się na przekonaniu, że w ciele człowieka znajdują się kanały energetyczne, którymi przepływa życiowa energia Chi. Choroby, mówiąc w skrócie, spowodowane są zakłóceniami w przepływie tej energii. Wiedza o meridianach wykorzystywana jest m.in. w akupunkturze i terapii moksą (inaczej — termoterapii).

Bez względu na sposób zastosowania baniek (masaż bańkami chińskimi czy stawianie ich w odpowiednich punktach — receptorach) ich działanie jest wielopłaszczyznowe i bardzo pozytywne dla organizmu człowieka. Oddziałują na kości, stawy, tkankę mięśniową, tkankę podskórną (tłuszczową), skórę. Oprócz tego masaż bańkami pobudza krwioobieg, układ limfatyczny, stymuluje system nerwowy, oczyszcza z toksyn, wzmacnia układ immunologiczny, powodując większą odporność na infekcje. Jest więc wszechstronną metodą pomocy w wielu przypadkach.

Bańka chińska czy lekarska posiada tę właściwość, że panuje w niej podciśnienie, a zatem może być wykorzystana dodatkowo jako szybka i skuteczna pomoc w sytuacji ukąszenia przez owady czy żmije w celu szybkiego wyciągnięcia jadu i zneutralizowania bólu. Jest także bardzo przydatna w usuwaniu czyraków, ropnych zapaleń torebek włosowych czy gruczołów łojotokowych.

Mimo, że masaż bańką chińską jest terapią bardzo skuteczną, jednak zalecana jest ostrożność. Nie należy stosować zabiegów przy występowaniu: przepukliny, nowotworów, gruźlicy, wysiękowego zapalenia stawów, chorób skórnych, nadciśnienia, zaburzeń krzepnięcia krwi, kruchości naczyń krwionośnych, gorączki (powyżej 38 st. C), uszkodzeń skóry, silnej anemii, hemofilii, padaczki, osteoporozy.

Zapisz się na kurs już dziś!

Profesjonaliści

Propagowanie terapii naturalnych, będących naszą tradycją, które powinny być dostępne dla każdego (i refundowane), powinny też współdziałać z medycyną konwencjonalną podobnie jak dzieje się to w wielu krajach poza Polską. Pragniemy również inspirować do pozytywnego myślenia, rozsądnego odżywania i życia, jako najprostszą i najkrótszą drogę do zdrowia.

Zapisz się
Zadzwoń
Cookies menadżer