AKUPRESURA DLA URODY

baza wiedzy
Blog
22.10.2018

Artykuł ukazał się w marcu 2015 w miesięczniku "Brama"

Autor: Małgorzata Beata Bodzek

Starożytną wiedzę o akupresurze można wykorzystać nie tylko dla wspomagania leczenia różnych problemów zdrowotnych, chorób i dolegliwości (artykuł z października 2011 r. szczegółowo omawia tą kwestię), jest również sposobem na zachowanie urody - jędrności i młodości skóry. Poprzez stymulację odpowiednich receptorów twarzy, szyi i dekoltu można sprawić, by na długo zachowała zdrowy i świeży wygląd. Poprzez stymulację odpowiednich receptorów twarzy, szyi i dekoltu, sprawić, by na długo skóra zachowała zdrowy i świeży wygląd.poprzez stymulację odpowiednich receptorów twarzy, szyi i dekoltu, sprawić, by na długo skóra zachowała zdrowy i świeży wygląd.Ucisk punktów akupresurowych odpowiadających za gruczoły wewnątrzwydzielnicze, pobudza produkcję hormonów, utrzymując ładną skórę i postać pełną wdzięku, może również opóźnić siwienie włosów.Regularnie przeprowadzany masaż przynosi niezwykłe efekty, można stosować go w celach profilaktycznych, dla spowolnienia procesów starzenia organizmu oraz dla poprawienia już powstałych niedoskonałości.

Masaż oparty na refleksologii często wykonujemy instynktownie: masujemy nasadę nosa, uciskamy dłonią kark, opuszkami palców masujemy skronie, czy rozcieramy dłonie. Odruchowo dotykamy tych miejsc pobudzając w ten sposób określone receptory odblokowując rejony utrudniające swobodny przepływ krwi. Zależność tę jako pierwsi zaobserwowali i opisali lekarze chińscy, którzy od wieków stosują leczniczy masaż twarzy. Podobnie jak masaż stóp i dłoni, wykorzystuje on wiedzę o receptorach – ściśle określonych punktach na ciele odpowiadających poszczególnym narządom wewnętrznym.

Jako jedna z nielicznych terapii alternatywnych akupresura cieszy się akceptacją wśród wielu przedstawicieli medycyny konwencjonalnej. Powodem może być ogólnie przyjęta definicja słowa receptor oraz zasada skutecznego działania zabiegów. Bowiem według konwencji zachodniej receptory to nazwa zakończeń włókien nerwowych lub inaczej wyspecjalizowanych komórek zmysłowych, odbierających ściśle określone bodźce zewnętrzne i przekazujące je w postaci impulsów do ośrodków nerwowych. W trakcie masażu poprawia się ukrwienie w konkretnym organie, dostarczane są składniki budulcowe do szybkiej regeneracji, jak również odprowadzane są substancje odpadowe. Dobrze ukrwiony i odtoksyczniony organ regeneruje się sam – masaż pobudza organizm do procesów samoleczenia. Ta konwencja jest bliska materialnemu widzeniu ludzi Zachodu, co powoduje wzrost zainteresowania akupresurą. Jednak według konwencji Wschodniej pozytywny efekt zabiegów nie pochodzi jedynie z przyczyn fizycznych, a jest skutkiem odblokowania przepływu życiowej energii Chi w kanałach energetycznych zwanych meridianami. Choroby, według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, są głównie spowodowane zakłóceniami, blokadami na drodze przepływu tej energii.

Akupresura twarzy, podobnie jak stóp polecana jest jako skuteczna terapia wspomagająca leczenie wielu schorzeń i dolegliwości – jest to jedna z form wspierania medycyny klasycznej. Wyniki eksperymentów naukowych potwierdziły wydzielanie się podczas masażu endorfin (hormonów szczęścia), serotoniny i innych tzw. neurotransmiterów. Dzięki tym hormonom poprawia się nasze samopoczucie, odczuwamy głębokie wyciszenie i przeciwdziałamy depresji.

Delikatny masaż uciskowy twarzy jest relaksujący, bardzo przyjemny – wycisza i odpręża. Stymuluje mózg, pobudza procesy samoregulacji i samoleczenia, wzmacnia energetykę organizmu oraz poprawia działanie układu immunologicznego, hormonalnego i nerwowego. Szczególnie jego dobroczynny wpływ na centralny układ nerwowy sprawia, że jest rekomendowany w rehabilitacji schorzeń neurologicznych różnego pochodzenia.

Refleksologia twarzy to terapia całkowicie bezpieczna, choć nie pozbawiona przeciwwskazań takich jak: stany zapalne, alergiczne i zakaźne skóry, usunięcie zęba (do czasu zagojenia), zmiany ropne około zębowe, guzki w przebiegu węzłów chłonnych, zaawansowana miażdżyca naczyń, wysoka gorączka, wady serca, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, zapalenie żył, nadczynność tarczycy (nie można masować szyi).

Wskazania możemy podzielić na dwie kategorie – kosmetyczną i zdrowotną.

Efekty stosowania akupresury w celach kosmetycznych:

 • modelowanie twarzy,
 • lifting policzków i owalu,
 • spłycenie i wypełnienie zmarszczek,
 • ujędrnienie skóry,
 • natychmiastowe i długotrwałe nawilżenie,
 • silne wygładzenie skóry,
 • poprawa kolorytu, dotlenienia i mikrocyrkulacji,
 • redukcja opuchnięć i obrzmień,
 • widoczna poprawa napięcia mięśni.

Korzystne efekty wspomagania leczenia w przypadkach:

 • przemęczenia psychofizycznego,
 • bólu emocjonalnego,
 • depresji,
 • bezsenności i stanów lękowych,
 • występowania chorób nerwu twarzy,
 • chorób nieuleczalnych jako terapia łagodząca ból i poprawiająca kondycję psychofizyczną,
 • problemów z koncentracją i zapamiętywaniem,
 • chorób z uszkodzeniem neuralgicznym,
 • paraliżu wszelkiego rodzaju,
 • nadmiernej nerwowości,
 • wypalenia zawodowego oraz problemów w życiu prywatnym,
 • bólu głowy, migreny, szczękościsku itp.,
 • bólu i zapalenia mięśni, stawów, kręgosłupa,
 • wspomagania organizmu kobiety podczas ciąży i po porodzie,
 • przygotowania do zabiegów dermatologicznych i chirurgii estetycznej,
 • nadwagi i otyłości,
 • stwardnienia rozsianego, nowotworów jako terapia wspierająca i wzmacniająca organizm.

Warto jeszcze wspomnieć, że wyjątkowe właściwości dotyku sprawiły, że refleksologią zainteresowali się lekarze. W Barcelonie powstał instytut, kierowany przez duńską terapeutkę Lone Sorensen, która opracowała metodę rehabilitacji schorzeń neurologicznych poprzez pobudzanie punktów na twarzy, które oddziałują na układ nerwowy. Terapia ta jest stosowana w leczeniu m.in. paraliżu twarzy, problemów z nauką, urazów mózgu, autyzmu, depresji, dysleksji i nadpobudliwości u dzieci.

Zabiegi akupresury twarzy warto przeprowadzać u wykwalifikowanego terapeuty, który najczęściej łączy kilka technik w celu zwiększenia efektu odmładzającego i terapeutycznego. Stosuje dodatkowo odpowiednie olejki eteryczne, co bezpośrednio wpływa nie tylko na poprawę elastyczności skóry twarzy i zapewnia jej dużo zdrowszy, atrakcyjniejszy wygląd, ale również na psychikę. Podczas tego odmładzającego zabiegu pracuje m.in. nad poprawą sprężystości mięśni twarzy, poprawia krążenie krwi i limfy, co w efekcie sprawia, że skóra jest lepiej odżywiona i gładsza.

Mam nadzieję, że przekonałam Państwa o korzyściach, jakie może wnieść akupresura twarzy do naszego życia i nie tylko dla zachowania urody na długie lata.

Kursy i szkolenia dla terapeutów oraz osób zainteresowanych medycyną alternatywną z zakresu m.in. akupresury stóp, dłoni i twarzy organizowane są we Kłodzku, Wrocławiu i Łodzi.

ZAMIAST CIEKAWOSTEK DZISIAJ PROPONUJĘ KOREAŃSKI, NATURALNY SPOSÓB NA LIKWIDACJĘ OBRZĘKÓW I SIŃCÓW POD OCZAMI:

Na trzydzieści sekund namaczamy dwie łyżeczki w dwóch szklankach wypełnionych wodą. W jednej woda powinna być bardzo zimna, w drugiej mocno ciepła (nie wrzątek). Przykładamy najpierw do powieki jednego oka łyżeczkę wyjętą z wody zimnej i trzymamy 10 sekund. Następnie łyżeczka wraca do „swojej” wody. Do powieki tego samego oka przykładamy łyżeczkę wyjętą z wody ciepłej, trzymamy ponownie 10 sekund, łyżeczka wędruje do szklanki. To samo robimy z powieką drugiego oka. Cały proces powtarzamy trzykrotnie na każde oko.

Zapisz się na kurs już dziś!

Profesjonaliści

Propagowanie terapii naturalnych, będących naszą tradycją, które powinny być dostępne dla każdego (i refundowane), powinny też współdziałać z medycyną konwencjonalną podobnie jak dzieje się to w wielu krajach poza Polską. Pragniemy również inspirować do pozytywnego myślenia, rozsądnego odżywania i życia, jako najprostszą i najkrótszą drogę do zdrowia.

Zapisz się
Zadzwoń
Cookies menadżer