Aromaterapia

baza wiedzy
Blog
14.04.2013

Artykuł ukazał się w miesiącu lutym 2012 roku w miesięczniku "Brama".

Autor: Małgorzata Beata Bodzek

Aromaterapia to inaczej leczenie zapachami. Nie oddaje jednak ono istoty aromaterapii. Nie chodzi bowiem o leczenie zapachem w ogóle lecz za pomocą pachnących, lotnych substancji wytwarzanych przez rośliny – olejków eterycznych. Substancje te to wielka tajemnica natury. Niektóre zawierają do kilkuset składników, z których wielu nawet nie znamy. Krążą w roślinach powodując cyrkulację energii, bronią rośliny przed szkodnikami, a przyciągają te owady, które są dla niej pożyteczne. To tylko przykłady niewyjaśnionej do końca roli olejków w życiu rośliny.

Naturalne olejki są otrzymywane w procesie destylacji roślin aromatycznych, poprzez poddanie ich działaniu pary lub macerację tłuszczami. Historia stosowania olejków w medycynie i higienie psychofizycznej sięga korzeniami głęboko w czasy starożytne. Olejki eteryczne i ich terapeutyczne właściwości znane były już 3000 lat p.n.e., w Egipcie, starożytnych Indiach, Chinach, Macedonii i Grecji. Jednak pierwszym (według obecnej wiedzy), który wyekstrahował czysty olejek eteryczny, a następnie opisał metodę destylacji był Avicenna – czyli Abu Ali Ibn Sina (980-1037) uznawany za jednego z największych medyków okresu średniowiecza. Opracował dzieła medyczne opisujące ponad 800 roślin oraz ich działanie na organizm ludzki. Opracował też szereg technik masażu z udziałem olejków eterycznych.

Początkowo wiedzą o ziołach i ich zbieraniem zajmowały się kobiety, wierzono bowiem, ze istnieje związek między zdolnością kreowania nowego życia, a możliwościami uzdrawiania. Obecnie na świecie powraca się do doświadczeń starożytnych, ale uzupełnia się je wiedzą współczesną, która w dziedzinie olejków jest niezwykle bogata. W lekach nowej generacji bardzo często wykorzystuje się zarówno olejki eteryczne jak również ich pochodne (np. mentol, tymol, eukaliptol) Olejki eteryczne to najskuteczniejsze środki antyseptyczne, czyli takie, które niszczą drobnoustroje. Istnieje ponad 300 tego rodzaju substancji. Specjaliści w dziedzinie aromaterapii zalecają wprowadzanie olejków eterycznych za pomocą inhalacji, masażu bądź okładów, czyli drogą układu oddechowego lub poprzez skórę do układu krwionośnego. Aromaterapia zastosowana w masażu zmniejsza celulitis, rozstępy skórne, regeneruje i odmładza skórę. działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, zwalcza kaszel, grypę przeziębienie, anginę, działa przeciwbólowo i rozgrzewająco (artretyzm, mięśniobóle, nerwobóle) pobudzająco, pomaga przy depresji i niskim ciśnieniu. Cenną właściwością olejków jest fakt,że przy dłuższym stosowaniu bakterie nie uodporniają się na nie. Doświadczenia dowiodły, że olejki eteryczne są przenoszone z krwią do wszystkich organów i działają od 0.5 godz. Do 12 godz.

Zapach, podobnie jak pogoda, może wpływać na naszą kondycję psychiczną jak i fizyczną. W dużej mierze powoduje wydzielanie się śliny, enzymów trawiennych, a także utratę lub chęć apetytu. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy – steruje naszym życiem. Ostatnio popularny stał się aromarketing - metoda stosowana m.in. w biznesie. Polega na np. rozsiewaniu zapachu w trakcie seansu filmowego – w tym samym miejscu znajduje się restauracja „przypadkiem” otwarta. Idea aromaterapii sięga głęboko w sferę psychiki człowieka, a także fizjologicznego działania składników olejków eterycznych na funkcje organizmu człowieka. 10 milionów komórek węchowych w naszych nozdrzach reaguje bez przerwy na cząsteczki substancji zapachowych unoszących się w powietrzu. Na szczęście rejestrujemy tylko pierwsze sygnały, na które reagujemy od razu, a następnie ich odbieranie w mózgu przenosi się do podświadomości. Nie moglibyśmy inaczej funkcjonować w oceanie otaczających nas zapachów Ponieważ reakcje na bodźce zapachowe są bardzo indywidualne, olejki eteryczne i ich zapachy powinny być wybierane według osobistych preferencji.

Z zabiegów aromaterapeutycznych można korzystać w specjalistycznych gabinetach lub wykonywać je samodzielnie. Zawsze należy jednak pamiętać, że olejki eteryczne są silnymi koncentratami i konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Jest wiele przeciwwskazań i zaleceń. Ważne jest też, by nie spożywać olejków, unikać tanich podróbek- prawdziwy musi sporo kosztować np. potrzebnych jest 100 kg. płatków róż zbieranych ręcznie dla uzyskania 0,5kg olejku.

Znakomitym środkiem antybakteryjnym jest na przykład wyciąg z drzewa herbacianego, kilka kropel rozpuszczonych w wodzie wystarczy, by złagodzić otarcia i rany. Drzewo sandałowe jest znanym od stuleci jako środek uspokajający, tworzącym nastrój medytacyjny, łagodzący napięcia. Pobudzająco natomiast działa olejek rozmarynowy, używany od starożytności. Cynamon od dawien dawna używano jako afrodyzjak, podobnie szałwia muszkatołowa. Wśród bogactwa zapachów naturalnych pachnących olejków eterycznych znajdują się i takie, które odstraszają insekty, a dla człowieka są bardzo przyjemne. Najskuteczniej odstrasza komary mało znany w Polsce olejek cytronelowy.

Na komary i kleszcze również działają odstraszająco olejek paczulowy i olejek z mięty pieprzowej oraz mięty. Dobroczynne składniki znajdujące się w olejkach eterycznych wnikają do organizmu w trakcie wąchania, podczas kąpieli czy masażu i przywracają harmonię i równowagę emocjonalną, wyciszają, stymulują, rozjaśniają umysł. Aromaterapia stanowi nieodłączny element zdrowego i higienicznego trybu życia.

Ciekawostki:

Królowa Kleopatra miała podobno wszystkie ubrania i pomieszczenia a nawet żagle swych statków nasączone olejkami różanym i jaśminowym.

Ponoć Księżna Diana regularnie stosowała aromaterapię w gabinetach, co było w Londynie ciekawostką często zamieszczaną w prasie i kronikach rodzinnych rodziny królewskiej.

Zapisz się na kurs już dziś!

Profesjonaliści

Propagowanie terapii naturalnych, będących naszą tradycją, które powinny być dostępne dla każdego (i refundowane), powinny też współdziałać z medycyną konwencjonalną podobnie jak dzieje się to w wielu krajach poza Polską. Pragniemy również inspirować do pozytywnego myślenia, rozsądnego odżywania i życia, jako najprostszą i najkrótszą drogę do zdrowia.

Zapisz się
Zadzwoń
Cookies menadżer